Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

s. M. Agnieszka. Opublikowano w Aktualności

dziendziadkowPapież Franciszek postanowił ustanowić w Kościele powszechnym obchody Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Od tego roku odbędzie się w czwartą niedzielę lipca, w okolicach liturgicznego wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa.

Po modlitwie Anioł Pański 31 stycznia 2021 r., Papież Franciszek powiedział: „Duch Święty nawet dziś pobudza myśli i mądrość u osób starszych . ” Głos osób starszych „jest cenny”, ponieważ wysławia Boga i strzeże korzeni narodów”. Osoby starsze, mówił dalej Ojciec Święty „przypominają nam, że starość jest darem, a dziadkowie są łącznikiem między różnymi pokoleniami, aby przekazać młodym doświadczenie życia”.

Ojciec Święty ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Starszych, ponieważ - jak sam powiedział - „często zapomina się o dziadkach, a my zapominamy o bogactwie zachowania korzeni i przekazywania dalej” tego, co osoby starsze otrzymały. Papież podkreślił znaczenie wzajemnego poznania się dziadków i wnuków, gdyż „jak mówi prorok Joel, dziadkowie widzą marzenia swoich wnuków”, podczas gdy „młodzi ludzie, czerpiąc siłę z dziadków, pójdą naprzód i prorokują”.