Kościół św. Kaliksta przyjmuje na noc

s. M. Agnieszka. Opublikowano w Aktualności

Scal 2Kościół San Calisto w Rzymie na Zatybrzu stał się schroniskiem dla bezdomnych w czasie zimowych chłodów w Rzymie. W świątyni urządzono 15 "pokojów", gdzie gościnnie mogą zatrzymać się na nocleg najubożsi.

Scal 1Ten życzliwy gest, wykonany przez wspólnotę Sant’Egidio, jest jeszcze bardziej konieczny tej zimy, gdy miasto znajduje się w sytuacji nadzwyczajnej spowodowanej pandemią. Ci, którzy nie mają domu, muszą być jeszcze bardziej chronieni i otoczeni troską w mieście, takim jak Rzym, gdzie wielu ludzi wciąż nie ma miejsca, by spędzić noc.

Scal 3Z tego powodu, przestrzegając zasad ochrony epidemicznej narzuconych przez rząd, zaopatrzeni w tampony profilaktyczne - dzięki porozumieniu pomiędzy wspólnotą Sant'Egidio, a szpitalem San Giovanni-Addolorata – członkowie wspólnoty przygotowali 15 „pokojów”, dodając tę przestrzeń do innych oferowanych przez Sant'Egidio środków pomocy. Wybór ten jest zarazem wezwaniem skierowanym do wszystkich ludzi dobrej woli, aby nie zapomnieć o ostatnich w samym sercu pandemii.

Scal 4Kościół św. Kaliksta jest starożytnym miejscem kultu, zbudowanym wokół studni, w której w 222 roku miał zostać utopiony męczennik - papież Kalikst I. Obecny budynek pochodzi z XVII wieku i jest plebanią należącą do Stolicy Apostolskiej, połączoną z parafią Santa Maria in Trastevere i powierzoną wspólnocie Sant’Egidio.

© La Repubblica